kantariag kantariag
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

Tony bought 14 pounds of rice for $6 how many dollars did he pay per pound of rice

Respuesta :

mimique0179
mimique0179 mimique0179
  • 23-04-2019

Answer: 43 cents

Step-by-step explanation: divide 6.00 by 14 which gives you around .42857

then you round to the hundredths place which gives you .43

Answer Link
lolfunny124 lolfunny124
  • 23-04-2019

Answer:

0.42 or 0.43 (depends if you round)

Step-by-step explanation:

6.00 divided by 14 = 0.42857143

now check your answer

0.42857143 x 14 = 6

Answer Link

Otras preguntas

The jews waited for Yahweh to send them a ___ who would protect them from the Romans
Find the slope of the line that contains the points named. C(3, 8), D(-2, 5)
Please Help I will reward brainliest
Can u plz solve this question i will give medal
What would be a violation in the scope of practice of a healthcare professional? A. A psychiatrist prescribing medication to a patient. B. A nurse performing su
As you describe your products or services in your business plan, the most effective approach is to A. list all the products or services you'll hand
What are some of the financial challenges that individuals face when they first live on their own?
Match the number to the right letter. 1 .Pamela A.character 2 .Brief Lives B.epistolary novel 3 .
Understanding the effect of any confounding variables on the dependent variable is important to the outcome of an experiment. T/F
Which angle in DEF has the largest measures ?