LisaLWinters7137 LisaLWinters7137
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

5 apples cost ?1.45. 3 apples and 2 bananas cost ?1.13. What is the cost of 1 banana

Respuesta :

nozanin15 nozanin15
  • 26-03-2019

1.45÷5=0.29

0.29×3=0.87

1.13-0.87=0.26

0.26÷2=0.13

One banana costs 0.13

Answer Link

Otras preguntas

In response to the court-ordered desegregation of Central High School in Little Rock, Arkansas: Group of answer choices Governor Orval Faubus used the National
Why were sharecroppers specifically hard hit during the Great Depression?
Addison is walking through the markets in La Paz. She is getting some great market shots when she notices some type of street event occurring In front of her. T
A taxi cab costs $1.75 for the first mile and $0.75 for each additional mile. Which equation could be solved to find how many miles you can travel in a ta for $
A whale is at the surface of the ocean to breathe. The whale swims down 300 feet to feed. The whale is now 300 feet below sea level. * True False The whale swim
Simplify by using fractional exponents.
a shopkeeper bought a chair for RS 75 and sold it for rs100 find the gain percentage​
whats the area of the figure ?ILL GIVE BRAINLIEST
Please help with this!!
For the point P(-14,16) and QC - 7,21), find the distance d(P,Q) and the coordinates of the midpoint M of the segment PQ.