DiabloNemesiss DiabloNemesiss
  • 25-03-2019
  • Mathematics
contestada

HELP ASSAP WILL MARK BRAINIEST!!!!!

HELP ASSAP WILL MARK BRAINIEST class=

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 25-03-2019

Answer:

The rental cost of each movie: $2.25

The rental cost of each video: $5.5

Step-by-step explanation:

M = cost of each movie

V = cost of each video

4M + 8V = 53

2M + 3V = 21

Multiply 2M + 3V = 21  by (-2)

-4M -6V = -42

Two new equations:

4M + 8V = 53

-4M -6V = -42

---------------Add

2V = 11

 V = 5.5

2M + 3V = 21

2M + 3(5.5) = 21

2M + 16.5 = 21

2M = 4.5

M = 2.25

Answer Link

Otras preguntas

Sum of q and 10 is 20
What happens to the atoms in a liquid as it freezes? They gain energy. They begin to move faster. They are held together by attractive forces.
30 ounces = how many pounds and ounces
A student bought a truck with a down payment of 4000 and monthly payments of $250 for four years. What was the total cost of the truck
A mother age is formed by reversing the two digits of daughters age. If the mother is 18 years older than daughter and sum of the digits used is 6.Find their pr
What's the distance between the points (–9,2) and (–4,2)?
Elise took out a payday loan for $500 due in 2 weeks that charges an $80 fee. What is the periodic interest rate of the loan?
12,192÷48 long division
In some areas, farmers have installed windmills to generate electricity to run the farm. Some are generating a surplus of electricity and selling it back to the
Sweet T saved 20% of the total cost of the Green-Eyed Fleas new album let there be fleas on earth.If the regular price is $30,how much did sweet T save