Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 26-02-2019
  • Mathematics
contestada

Can you please help me with this question?

Can you please help me with this question class=

Respuesta :

ahmedu02
ahmedu02 ahmedu02
  • 26-02-2019
She can buy 5.75 pounds that cost $9.89
1 pound cost $1.72
Quarter pound cost 1.72/4= $0.43
10/0.43= 23r0.11

23*0.25(quarter pound)=5.75 pounds
5.75*1.72= $9.89
Answer Link

Otras preguntas

Which best explains how the idea that “ignorance is bliss” fits into Kant’s argument? a. It is an ideal state that existed in the Garden of Eden. b. All people
A circular tablecloth has a diameter of 48 centimeters. Martel wants to sew a decorative braid around the tablecloth. What is circumference of the tablecloth? U
What is considered an important Roman contribution to American government?
A deli serves 4 kinds of lunch meat, 3 kinds of bread, and 3 types of sauce. How many sandwiches can be created with one type of lunch meat, one type of bread,
A 100 kg bag of sand has a weight on 100 N. When dropped its acceleration is what?
Need help with 2nd part of the question please
You weigh two different objects on the same scale in the same location earth.the weighs are different.which must be different about the two objects
Question 13 unsaved the transactional nature of intercultural communication emphasizes the attributes of
Three costs of violence are costs to the victim, to society, and to the _____. A. neighborhood B. school C. attorney D. assailant
How did Hungary’s economy change following the breakup of the Soviet Union?