dalylapastor25 dalylapastor25
  • 25-02-2019
  • Mathematics
contestada

at the supermarket, gum is sold in packs of 8 pieces each . one pack of gum cost$ &1.92. what is the unit cost per piece of gum?

Respuesta :

awo
awo awo
  • 25-02-2019

the unit cost per piece of gum is 0.24

Answer Link

Otras preguntas

What is the acceleration of a body moving with uniform velocity?
Briefly explain three roles that each institution plays in addressing violation of human rights
Help me with geometry pleasee ( Radom answers will be reported )
What is one way in which militarism influenced the nations of Europe prior to world war l? A. Militarism threatened the imperial system. B. Militarism caused
How to reply when someone say he had a good time?
answer with explanation
The existence of coal beds in antarctica indicates that the continent once had ____.
Find the exact interest and the ordinary interest for a 260-day loan of $19,600 at 12% to the nearest cent. Then find the difference between the two interest am
Adam’s sister wants to watch her intake of fat per day. He estimates that the dinner will have 48 grams of fat. What percentage of her total daily allowance of
40 students are in the science club. Of those, 45% are girls. This percent increases to 56% after new girls join the club. How many new girls join?