kamora80
kamora80 kamora80
  • 23-02-2019
  • Mathematics
contestada

The group members price the muffins at $15 per dozen. What is the price per muffin?

Respuesta :

annarosehardy
annarosehardy annarosehardy
  • 23-02-2019

Answer:

$1.25 per muffin

Step-by-step explanation:

Take 15 divided by 12 because a dozen equals 12.

15/12=1.25

Answer Link

Otras preguntas

What’s the answer to this
How many millimeters are there in 2.5 x10 2 km?
If a tree falls in the forest and no one is around does it make a sound
Which of the following is a business organization based on the belief that if individuals work together, they can help benefit one another? A. Cooperative B. La
Northern newspapers usually exhibited strong political partisanship, because
Sellers have a strong incentive to lobby government for legal restrictions that would reduce the intensity of competition in their market because
Which is an example of cooperative federalism? a. the federal government sets aside money for scientific research b. the federal government grants government la
Select all that apply. Which characteristics will probably yield an ionic bond? E.N. = electronegativity I.E. = Ionization energy atom x atom y low E.N. low
Determine by inspection whether the vectors in exercises 15–20 are linearly independent. justify each answer.
The _______ seat is the area of the wheel that creates a seal between the tire bead and the wheel.