AnActualTrashcan
AnActualTrashcan AnActualTrashcan
  • 22-02-2019
  • Mathematics
contestada

Hamburger sells for 3 pounds $6. If Samantha buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

Respuesta :

hwhite41
hwhite41 hwhite41
  • 22-02-2019

Answer:

too d.a.m.n much.

Step-by-step explanation:

divide 6 by 3 and multiply that answer by 10

Answer Link
sujalshah
sujalshah sujalshah
  • 22-02-2019

soln,

3 pounds = $ 6

1 pound = $6/3 = $ 2

now,

10 pounds = $ 2 x 10

= $ 20

therefore, 10 pounds of hamburger costs $ 20.

Answer Link

Otras preguntas

The work done by a force F on an object that travels a distance l in a straight line in the direction of the force is:________
Attention-getters are a fun and creative way to start a speech to get your audience’s attention. Pick any topic and share two different ways you could open your
What type of file format is PSD?
the summary of Oliver twist ​
PLS HELP ME THIS IS FOR MY MATH HOMEWORK!
Jumble words ( City )1.YAWJVDAIA​
Which light produces the most glucose in the plant? (remember from the previous lesson that glucose is a food product (sugar) made during photosynthesis in a pl
-4x+5y-x-9y....guys need help ​
Can someone explain factoring expressions to me
juanito has a rope 1.75 meters long. He needs to cut it into shorter ropes each 0.1 meter long​