isabellafarwell08
isabellafarwell08 isabellafarwell08
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

Which one is the least expensive.

Which one is the least expensive class=

Respuesta :

Guy99 Guy99
  • 16-06-2019

Answer:

In short the answer is Arrowhead Dairy.

Here's Why:

I'm going to convert everything to gallons so we can compare them. I multiply the price along with the volume. So since there are 4 quarts in a gallon I'll do 3.60*4= 14.40. Now I'll do Ben's happy Cows. 2.30*8=18.40 (because there are 18 pints in a gallon)

So now we end up with

19 dollars for Carmela's Creamery, 14.40 dollars for Arrowhead Dairy, and 18.40 dollars for Ben's Happy Cows.

Answer Link

Otras preguntas

1.If a population has a birth rate of 0.07 and a death rate of 0.01, calculate the number of individuals added/subtracted from a population of 1,000 individuals
Find the value of x A. 4 B. 9 C. 36 D. 5
NO LINKS PLEASE the concept which asserts that genuine free will is possible even in a deterministic universe
Please answer correctly!! I’ll mark as brainliest! No links no fake answers
which table could represent a function​
PLEASE HURRY The table of values below represent an exponential function. Find the constant ratio of successive y-values.
Sound waves travel fastest through?
What is the first error Zoe made in her proof?a. Zoe used an invalid reason to justify the congruence of a pair of sides or anglesb. Zoe only established some o
PLEASE HELP!!!! right triangle
What is the extra layer of trauma that is described ? How do young people play a role?