minnie7760 minnie7760
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

Can some one help me with this math problem

Can some one help me with this math problem class=

Respuesta :

kmxyc1
kmxyc1 kmxyc1
  • 24-01-2019
the cost of 5 pounds of ground beef would be $12.40
Answer Link
gneydely gneydely
  • 24-01-2019

Answer:$12.4


Step-by-step explanation:

So there is 5 pounds right. So each pound equal $2.48 so sum up $2.48 5 times

Answer Link

Otras preguntas

Hakeem buys a two-gallon bottle of juice for $25.60. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce? 1 gallon = 4 quarts 1 quart = 2 pints 1 pin
Which numbers are perfect squares? Check all that apply. 1 2 16 18 32 44 94 100
Answer number 9 pleaseeee
Some business and labor union leaders are dismissive of this new social safety net, suggesting that it discourages people from working, but tech industry leader
What is the difference of the means of the distributions brainly
Two sides of a right triangle measure 7 units and 3 units
compare 2 1/4 ? 3 1/4 A) > B) < C) =
Rebecca bought 6 boys' bicycles and 8 girls' bicycles. If it takes her 22 minutes to unpack and assemble each one, how long will it be before they are all assem
What is the true solution to the equation below? 2 l n e superscript l n 2 x baseline minus l n e superscript l n 10 x baseline = l n 30
Partners who score low on _____ tend to evoke anger from their mates by being condescending, failing to spend time with them, neglecting them, and ignoring thei