hvcg hvcg
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce bottle of cleaner cost $3.74 a 16 ounce bottle of cleaner cost $5.34 which bottle would be the best spot which cost less per ounce

Respuesta :

Aaronzz
Aaronzz Aaronzz
  • 24-01-2019

Answer:

12 ounce bottle

Step-by-step explanation:


12 x 3 = 36

16 x 5 = 80

So, that means the 12 ounce bottle is cheaper. :)


Answer Link

Otras preguntas

Find the difference between the sum and product of 2 1/4 and 1 4/5​
7 She some friends to her house for a party. A decided B agreed C invited
Describe the closed country policy
What kinds of relationships are important for health? What are different communication skills and styles? What are the benefits of connecting with a community?
The social hierarchy that was established in China by the Mongols kept the Chinese people separate from the Mongols. brought the Chinese people and the Mongols
How do the format, layout, and conventions of the ICD-10-CM manual help the medical assistant search for the most accurate and specific diagnostic code?
how are people not equal in the US
!!!HELP!!!!!!!!!!!!!! Endocytosis and exocytosis are forms of active transport. What is active transport?(1 point) A. the movement of molecules up a concentrati
PLSS HELP GIVING POINTS !! :)
How did the colonial period affect literature??