ashley54899
ashley54899 ashley54899
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

Vector bought 15.6 pounds of paintballs. All together, the balls cost $35.99. About how ,uch did the paintballs cost per pound?

Respuesta :

taryngrannis taryngrannis
  • 24-01-2019

Answer: $2.30 or $2.31 if rounding to the nearest hundredth.


Step-by-step explanation:

Divide 35.99 by 15.6. You will get $2.307, so if you are rounding to the nearest hundredth you will get 2.31.

Answer Link
darrylkirkland331 darrylkirkland331
  • 02-04-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

around 2.00

Answer Link

Otras preguntas

The mean of 20 numbers is 18. If 3 is added to each of the first ten numbers, find the mean of the new set of 20 numbers.
how much interest will you get on $800 investment for 1 year at 6.45% ?
Y = {x | x Element of Set N and 16 < x < 25} ?
what are the differences between a trumpet and trombone?
can you tell me what is ballet?
(8-2i)(5+i) A.38-18iB. 38C. 40+2iD. 42-2iE. 42
In the stomach,a. liquids are absorbedb. bile acids dissolve the fats in foodc. food is converted to chymed. nutrients are absorbed through capillaries
Which refers to an injury to a joint?a. osteoporosisb. bursitisc. scoliosisd. carpal tunnel syndrome
I am factor of 48, I am bigger than 4 square. I am smaller than 5. WHAT IS THE MYSTERY NUMBER
Who was Tchaikovsky? need help pls