codysaucier2117 codysaucier2117
  • 23-01-2019
  • Business
contestada

How does price as a rationing method influence the incentives of individuals to supply goods, services, and resources to others?

Respuesta :

beninpasooz0zon
beninpasooz0zon beninpasooz0zon
  • 23-01-2019
The lower the price the more willing people are to supply the product, and the cheaper it will be to supply it, but it also could make consumers think the product is junk.
Answer Link

Otras preguntas

A can of paint covers 0.56m squared. If Martin puts two coats of paint on the cylinder, How many cans of paint does he need?
Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99.His sister says each drink would cost just over $2.00. Is she correct ,And how do
How do you solve 5x+2(2x-23)= -154? could you show step by step if possible
Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99.His sister says each drink would cost just over $2.00. Is she correct ,And how do
Need help solving 3 4/5 divided by ? = 2 5/7
What were some of the main features of Egyptian art
produce a celebrity profile and explain what products they promote.
The amount of heat needed to raise 2.0 kg of a substance by 80 K is 33 kJ. What is the specific heat of the substance?
What is the plural form of la television ? A. la televisions b. los televisiones c. las televisiones d. el televisions
what is 0.362 in decimal expanded form