2006brenna 2006brenna
  • 22-01-2019
  • Mathematics
contestada

$1.80 for 2.25 kg of onions, how many does it cost per kg

Respuesta :

jennagamblin
jennagamblin jennagamblin
  • 22-01-2019

Answer: $0.80 per kg of onions


Step-by-step explanation:

1.80÷2.25=0.80

2.25÷2.25=1

0.8/1=0.80

Answer Link

Otras preguntas

When making investment decisions, investors a. compare the real interest rates offered on different bonds. b. compare the nominal, but not the real, interest
How did a cartel control prices? Businesses drove competitors out of business. Businesses assigned their stock to trustees. Businesses agreed to share
Which civil war battle was fought from the 15th to the 16th of december 1864?
-3x-4ya 2Зr + 3y=-3​
An agricultural field trial compares the yield of two varieties of tomatoes for commercial use – one is the common variety used by farmers and the other is a ne
Match each type of task group with its definition. 1. gathers information about people's opinions regarding a particular issue or product focus group 2. gener
the height of a triangle is 7 cm greater than the base. the area of the triangle is 147 square centimeters. find the length of the base and the height of the tr
Willingness to pay a. measures the value that a buyer places on a good. b. is the amount a seller actually receives for a good minus the minimum amount th
Reduce the following fractions 4/10 and 12/5? ​
A student comes to lecture at a time that is uniformly distributed between 5:09 and 5:14. Independently of the student, the professor begins the lecture at a ti