yazanadel992 yazanadel992
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

You can buy 20 ounces of cereal for 4.40$ or 16 ounces of the same brand for 3.68$ which is the better buy?

Respuesta :

bunnymarshmarloykw47
bunnymarshmarloykw47 bunnymarshmarloykw47
  • 29-12-2018

To find the better buy, we can find how much they cost for an ounce and find it by comparison.

First option:

20/4.4

=$4.545454...

Second option:

16/3.68

=$4.3478...

As $4.3478..< $4.5454.., the second option is cheaper and therefore is the better buy.

Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

The number of seats in the rows of stadium form an arithmetic sequence. Two employees of the stadius determine that the 13th row has 189 seats and the 25th row
Prove: In an equilateral triangle the three medians are equal.
round the following to the nearest tenth 13.46 [2] 19.54 [3] 99.96 [4] -13.36
Be sure to look at the file! Which religious leader does this description refer to? A. Siddhartha Gautama B. Confucius C. Asoka Maurya D. Rig Vedas
How did the Congress of Vienna ensure peace in Europe?
What is the square root of 65
why was acquiring Guam important for the United States in the Spanish American war
changes to the earth that can be explained by plate tectonics include all the following except ___ Earthquakes,erosion,mountain ranges, volcanoes
A given bacteria culture initially contains 2500 bacteria and doubles every half hour. The number of bacteria p at a given time t is given by the formula p(t)=2
Identify the subordinate clause for the sentence below. Since you've been gone, I've finished the book. you've been gone since you've been gone finished the boo