akize0324 akize0324
  • 23-11-2018
  • Mathematics
contestada

six grapefruit cost as much as a dozen of oranges.the cost of a dozen grapefruit and two dozen oranges is $12.how much does one grapefruit cost

Respuesta :

Umar19991
Umar19991 Umar19991
  • 23-11-2018

One grapefruit will cost $1.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 23-11-2018

6 grapefruit=$3

12 oranges =$3


each grapefruit is .50 cents

Answer Link

Otras preguntas

what the urethra lets out...??​
Is Earth's mantle denser than the crust? PLS HURRY
The following methods: budding, binary fission, regeneration, and cloning are all ___ reproduction. A. meiosis B. Mitosis C. Variation
Ocean Upwelling 13. Explain how upwelling differs from the movement of ocean water associated with density differences.
Please help me with this
My teacher likes to give me stuff I haven’t learned
Helpppppppppppppppppppppp ! Its Not Hard
Why does soil lose its fertility from time to time?
A baseball player (mass = 75 kg) is running north towards a base. In order to avoid being tagged by the ball, the baseball player slides into the base. If his a
What is an appropriate title for the Egyptian items in the box below? engineering achievement medical achievements written works artistic works