busychickn748 busychickn748
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

If peanuts cost $6.59 per pound how much would it cost to buy three and a half pounds of peanuts

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

All we need to do in this case to multiply these two numbers, like this:

3,5 pounds * $6,59 per pound = $23,065

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which lines in the graph have a slope greater than 1 but less than 2? line 1 line 2 line 3 line 4 line 5
What is the best example of context when giving a speech
All rectangles are parallelograms​
how did the work of Samuel Morse advance in photography combine to help turn the civil war into a modern war
Solve the exponential equation. Write the exact answer with natural logarithms and then approximate the result correct to three decimal places. [tex]5^{1-x} =2^
what was the independent variable in experiment 2
Marketing research will
the diagram shows three different bicycle routes taken by Frank,alexis,and juan to get to the electronics store. Frank-8kilo Alexis-6kilo juan ? kilometers ​
The price of television decreased which means the demand for blank will most likely increase
Men, and a few women, who traveled the Santa Fe Trail did so to get _______ for _______ or to see new _______.