lolypopmaria lolypopmaria
  • 25-10-2018
  • Mathematics
contestada

luke has $139 to spend and he has already spend $121.He wants to buy hamburgers buns,b,that each cost $4.write an equation

Respuesta :

beanieboo924 beanieboo924
  • 25-10-2018

$139 - $121 = $18

(139-121)  / 4 = b


BTW

he would only be able to buy 4 buns because he only has $18 dollars left and 4 buns x 4 dollars = a total cost of 16 dollars so

Luke would only be able to buy 4 buns and have $2 left over

Answer Link

Otras preguntas

They are talking about the book To Kill a Mockingbird Probably nobody will do this and thats ok I’m just giving it a shot cause this is due today <3
Common factor 9 and 45​
Oil with a density of 890 kg/m3 moves through a constricted pipe in steady, ideal flow. At the lower point shown in the figure below, the pressure is P1 = 2.00
PPLZ HURRY WILL MAK BRAINLIEST
Who wrote a book on geometry? Euclid Eratosthenes Archimedes Pythagoras
The lowest temperature ever recorded on Earth was -89.2°C in Antarctica. The highest temperature ever recorded was 56.7°C in California. What is the difference
Help Me I need the answer
Sound _____. travels in transverse waves requires a medium to travel through travels most slowly through solids speeds up when temperature is increased is chang
WHICH COUNTRY IS 7 % evenhandedness ?
what is the importance of skilled human resources​