akemble3584 akemble3584
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot.How many feet ca you buy if you have $11.25

Respuesta :

gxwang2025 gxwang2025
  • 24-10-2018

Answer:

4.5 ft

Step-by-step explanation:

11.25/2.5=4.5 so you can buy 4.5 feet

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

helpppppppppppppppppppppppppppp
Sofia ordered sushi for a company meeting. They change plans and increase how many people will be at the meeting, so they need at least 100 pieces of sushi in t
- Ted invested his money for 5 years in an account that earns 5% simple interest. He earned $325 in interest. How much did Ted originally invest?
if two locations are at the same latitude but one is in the interior of a continent and one is by the ocean, which one will be hotter in the summer and colder i
deluge writing is preparing to launch a new product. the cfo has been asked to present a financing plan to the board. what would be his best approach if he want
Why is this canyon an example of how the surface of Earth changes slowly map test question
What dose 10x+9-6x=-19 mean
what happens to the ice over time?
Cual es la estructura de la novela cuando era puertorriqueña de esmeralda Santiago
Stalin: A Brutal Legacy Uncovered 4. PART B: Which of the following quotes best supports the answer to Part A? A. "The first mass executions took place shortl