SaintJulian9628 SaintJulian9628
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Four students spent $12 dollars on school lunch at this rate find the amount 10 students would spend on the school lunch?

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 30-01-2019

Answer:

10 students would spend $30.

Step-by-step explanation:

In order to find this, start by looking for the cost per student. We can do this by dividing the overall cost by the number of students.

$12/4 students = $3 per student.

Now we take that unit rate and multiply by the new number of students.

$3 * 10 students = $30 total spent.

Answer Link

Otras preguntas

What is the policy of conquering foreign lands
In bud not buddy how did rule 63 help bud survive
on Friday, i have got a test will it be alright if you tell me some french words many thanks
How do you say no pushing in french I told my teacher is that how you say it ne pas pousser She said no
what happens to an Atom when it gains two electrons
The kinetic energy (in joules) of a moving object can be calculated from the expression 1/2mv^2, where m is the mass of the object in kilograms and v is its spe
Juanita wants to give bags of stickers to her friends. She wants to give the same number of stickers to each friend. She's not sure if she needs 4 bags or 6 bag
The length of a rectangle is 4cm less than twice the width. The perimeter is 58cm. Find the length
1.) If 60% of a number is 18, what is 90%of the number? A.)3 B.)16 C.)27 D.)30 2. Taryn's grandma took her family out to dinner.If the dinner was $74 and Tarya
which city is the highest population in the state of Georgia?