michelle3411 michelle3411
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

at the farmers market you can buy a bag of 18 potatoes for $5.40. what is the unit price

Respuesta :

adeline31 adeline31
  • 23-10-2018

[tex] \frac{5.40}{18} = \frac{x}{1} = \frac{5.40}{18} \div \frac{18}{18} = \frac{0.3}{1} x = 0.3[/tex]
The unit price should be 0.3 if I did it right
Answer Link

Otras preguntas

Measuring the size of a spefic object might include which of these SI units?A.meter ,soundB.candela,moleC.kilogram,ampereD.meter,killogram
Which one describes how much matter an object contains,using SI units?A.43kgB.65mC.38poundsD.89second
Identify two powers the US Constitution prohibits the states from having.
(10x^6 + 8x^4) / 2x^2
(10x^6 + 8x^4) / 2x^2
what is the answer to 4 b-4=
what is 92/99 written in the simplest form?
How do you do this problem 272 divided by 64
a giraffe can run about 14 meters per second find its speed in miles per hour
find the cube root of 740