bbriannguyen8942 bbriannguyen8942
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

A student spends the same amount each week for bus fare in 5 weeks he spends 115 which equation shows his relationship let's= number of weeks

Respuesta :

tramserran
tramserran tramserran
  • 23-10-2018

Let c represent the cost of bus fare per week

                 5c = $115

                    c = $25

The student spends $25 per week for bus fare so the rate is $25

The equation to determine the total cost for "x" number of weeks is:

y = $25x


Answer Link

Otras preguntas

explain why 4/10 and 40/100 have unlike denominators but are equivalent fractions.
Puritans typically formed which type of community?
Solve and check -5×=-50
how do you find the amount of 12 dogs decreased by 25%
Whats was apollo the god occupation
Used fuel assemblies are typically considered _______. a. low-level waste b. uranium mill tailing c. high-level waste d. all of the above
Find the unit rate: $15 for 4 quarts
i have a quiz, help me plz! Which describes an action of Caesar Augustus? A. He plunged the Roman world into a civil war. B. He established an imperial governme
Sarah scored 68 out of 80 in a test.Write her score as a simplified fraction
A cats catnip toy is on sale for 10% off the regular price of $3.30. find the sale Price