TunaBoi
TunaBoi TunaBoi
  • 22-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the market 5 light bulbs cost 9 dollars how mush does 7 light bulbs cost?

Respuesta :

emmafedorcek emmafedorcek
  • 22-10-2018

So first off we need to figure out how much each light bulb cost. So 5 divided by 9= 1.8. so each light bulb cost $1.80.  To figure out how many 7 light bulbs cost multiply 7 by 1.8 which equals 12.6. So 7 light bulbs cost $12.60

Answer Link

Otras preguntas

Many families of victims have described their interactions with law enforcement as:A) FrustratingB) SatisfyingC) ConfusingD) Joyful
How do you pronounce "aluminium"?
hhhhs s ssssssssssssssss s
Question 14: First image. Yellow bird one. Question 15:Second Image. Blue bird one.
Use an exponent to condense the expression below. Then compute. 2 x 2 x 2
which aws-managed network service can be used to enable internet connectivity for ec2 instances in private subnets?
Write the formula of structural isomers of following coordination compounds as directed:(a) [pt (h2o)4 (no3)2]cl2 (hydrate) (b) [co(nh3)6] [cr(cn)6] (coordinati
Knowledge about the self can be distinguished along a dimension of valence, which refers to how much the specific instance of self-knowledge is _______? 1) Posi
How much must be invested in 14.25% stock at 98 to produce the same income as would be obtained by investing $9,975 in 15% stock at 105
A fighter jet is traveling at 480 m/s directly away from a communication antenna that broadcasts at 402 MHz. What change in frequency does the fighter jet obser