gabriellabadon2
gabriellabadon2 gabriellabadon2
  • 21-10-2018
  • Mathematics
contestada

If nuts coat $9.20 per pound how much would 2 1/4 pounds cost

Respuesta :

homebeebti homebeebti
  • 21-10-2018

9.20 divides by 4 is 2.3 per quarter pound


There are 9 quarters in 2 1/4


So 9 times 2.3 is 20.7

Answer Link
katherinrose3
katherinrose3 katherinrose3
  • 21-10-2018
Twenty dollars and seventy cents
Answer Link

Otras preguntas

what can you infer about the role of religion in the civil war in Sudan? Respond in three to five sentences. Use details from the article to support your statem
what are the four evolutionary events important for plants?
Candace buys a board that is 12 feet long. The store incorrectly measures and prices the board at 13.2 feet. What is the percent error?
Which characteristics of a radioisotope make it useful for diagnosing medical problems? a long half-life and it is taken up by a specific part of the body a lon
What international events and domestic changes prompted england to begin colonization answer?
Susan tells Jacob that the flour jar is in the cupboard under the sink. Which among the vital functions of human language is being expressed in this situation?
why the ottom empire was able to sucessfully accumulate power and territoy
To make lemonade, you used one gallon of water, four quarts of lemon juice, and 32 ounces of honey. How much lemonade did you make?
The number of a stateâs electors in the electoral college is determined by
For what crime did the house judiciary committee vote to charge president nixon as one of the grounds for impeachment