gabriellabadon2
gabriellabadon2 gabriellabadon2
  • 21-10-2018
  • Mathematics
contestada

If Apple's cost $3.50 per pound how much would 1 1/2 pounds cost

Respuesta :

jade13cox
jade13cox jade13cox
  • 21-10-2018

5.25

3.50 for one pound and half of that is 1.75. so 3.50 + 1.75=5.25

Answer Link

Otras preguntas

How do you think the theory of natural selection may be different today if Alfred Russel Wallace had published his findings first?
how to do 3/2b+1/5b=17 ?
A function g(x) has x-intercepts at (1/2,0) and (6,0). What could be g(x))?
Lindsey would like to know why even though she met all academic requirements, she wasn't chosen for her schools national honor society. Which tool would best he
What kind of Enlightenment thinker was Mary Wollstonecraft? political-literary-church reform-women-crime/punishment, etc.
According to Keynes, what should the government do to taxes and government spending during a time of recession?
Your friend has just started a savings account that is currently paying 5% interest. If inflation is expected to be 7% this next year, your friend will be earni
The _______________________________ established the principle of self-government in New England and demonstrated the social contract in early America.
Torn runs 10 miles in 85 minutes at the same rate how many minutes would he take to run 8 mile
Which answer offers the best explanation for why Tecumseh fought alongside the British in the War of 1812? Tecumseh and his tribe were well paid by British gen