kash85 kash85
  • 26-09-2018
  • Mathematics
contestada

Jason bought a soda that cost $4. He also bought 5 candy bars. He spent a total of $19. How much did each candy bar cost

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 26-09-2018

A soda costs $4. He spent a total of $19. Subtract 4 from 19

19 - 4 = 15

He bought 5 candy bars. Divide 15 with 5

15/5 = 3

Each candy bar costed $3.

hope this helps

Answer Link
Laureneon
Laureneon Laureneon
  • 26-09-2018

$3. $19 - $4 = $15 / 5 = $3! Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

The tallest office building in the world sits in the center of the cities business district. Is it a A. Place or B. Region
which was a popular city for asian immigrant settlement during the late 19th and 20th century
Genetic characteristics that we can't control include
-8= -2(z+7) How do you sovle this equation
Jeanette wants save money,but she has not been good at it in the past.The ratio of the amount of money in jeanette's saving account to the amount of money in he
Which of the following is the most simplified version of 3/432
what does a scientific law tell us
Identify the slope and y intercept of -2y = -10x + 9
Which of the graphs below represent the function f(x) = x3 − 5x2 + 2x + 8? You may sketch the graph to compare. graph going through x axis at negative 2, posi
Someone please help!!