rattysirp1dk2u rattysirp1dk2u
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

kelsey can buy 2 pounds of apples or $7. Write an equation to represent the cost, c, for a pounds of apples

Respuesta :

butterlord203
butterlord203 butterlord203
  • 25-09-2018

7(price) / 2(amount)=3.5 (price per pound)


Answer Link
XxUnknownMilkyxX
XxUnknownMilkyxX XxUnknownMilkyxX
  • 06-01-2022

Answer:

7(price) / 2(amount)=3.5 (price per pound)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A triangle has height 4 ft and area 32 ft2. What is the lenght of the base?
Solve by factoring the equation x^2+36=12x
what or the two ends of a magnet called
Erin buys a bag of peanut that weighs 3/4 of a pound later that week the bag is 2/3 full how much dose the bag of peanuts weigh now ? Show work !!
The length of a rectangle is 7 yd less than three times the width, and the area of the rectangle is 66 yd ^2. Find the dimensions of the rectangle
Balance the following equation: Cl2 + al ======= alcl3
the measure of the supplement of an angle is 30 more than twice the measure of the angle. find the measure of the angles
What is the maximum value of the decimal 18.6
which florentine sculptor created the first free-standing nude sculpture in western Europe since classical times
Give an example of vertical angles in your home