Fay2121
Fay2121 Fay2121
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

Balsamic vinegar

Amount: 1 cup

Unit cost: $12.70/quart

Total cost =

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 25-09-2018
1 quart is equal to 4 cups, so you divide 12.70 by 4.
[tex]12.70 \div 4 = 3.175[/tex]
You can round that up to $3.18 for 1 cup of balsamic vinegar
Answer Link
kyaxpotts
kyaxpotts kyaxpotts
  • 25-09-2018
Probably $3.18 i’m not sure
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a danger of exercising in cold temperatures? A. Dehydration B. Hypothermia C. Stroke D. Irritability
what happened when citric acid and and bicarbonate soda mixed together
Which of the following best describes what most experts believe about Homo sapiens? a.they arose out of Africa less than 200,000 years ago b.they arose from Nea
what percent of 137.4 is 96
im making a poster for chemistry. the topic is acid and base. i have to make a creative title to go with the poster. any ideas?
Fred has an extremly rare autosomal recessive disease, so what is the chance that both of his grandfathers are carriers? Our teacher said this homework assignme
how to get the answer to this equation 1+4=5 2+5=12 3+6=21 8+11=?
how many branches of government are dictated in the us constitution,what are those branches??
A parking lot in the shape of a trapezoid has an area of 12,052.1 square meters. The length of one base is 82.4 meters, and the length of the other base is 108.
how to solve these question?