nlatch8587 nlatch8587
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

If 3 3/4 lb of candy costs 20 .25 how many would 1 lb of candy cost

Respuesta :

Helsset Helsset
  • 28-09-2018

solution:

[tex]\frac{c}{w}=\frac{20.25}{\frac{3}{4}}\\

\frac{c}{1}=\frac{20.25\times 4}{3}\\

\frac{c}{1}=\frac{81}{3}\\

c=27\\

1Ib cost is \$ 27[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

3) Ashley is buying a bagel for her friends for lunch. The person in front of her buys a half a dozen bagels (6) for $38.35. How much would she pay for her and
Which statement below does NOT correctly describe water's chemical properties? a. Water is a neutral substance - it is neither a base or acid b. Water is an ine
How do paragraphs 1-3 contribute to the development of ideas in the text?
Can somebody please help me out?
How did a Crow obtain a vision?by paying moneysome came unsoughtthrough a form of ordeal*you can pick more than one
What are Buddhism's moral teachings?
2/40 in between 0.07
Did Justin convince you that zoos are worthwhile? If so, cite the compelling evidence in his essay.
The CEO of a large company claims that 85% of customers are repeat customers. They define a repeat customer as someone who makes more than one purchase per mont
Please answer quickly!! The purpose of a quota is to: a. increase immigration c. limit immigration b. keep immigrants in cites d. let immigrants keep their cult