greyAntisocial greyAntisocial
  • 24-09-2018
  • Mathematics
contestada

a toy company spends $1,500 each day for factory expenses plus $8 per teddy bear which sells for $12 each. How many bears must the company sell in one day to equal its daily costs?

Respuesta :

FrankieHoward FrankieHoward
  • 24-09-2018
1500÷8
1500÷12
subtract
Answer Link

Otras preguntas

Maria bought it announces of apples she needs 10 apples to make a pie how many apples will be leftover explain
NEED HELP FAST!!!! How did China influenced nations in east Asia?
WILL UPVOTE Which expression has a value that is equivalent to 5n + 13 when n=−5n=−5 ? n² + 13 2n + 2 n + 8 4n + 8
When moving around the horse you should?
Name the four principle functions of the respiratory system
that ____ noise from next door is driving me crazy' dad complained ____. A naive..... latently B rancid..... superfluosly C ingenious... magnaimously D ince
-3x-6y =0 In Function Form
why the us government has lmited power ?
Calories Consumed < Calories Burned = Weight Loss True False
what is the solution to this equation ? x + 12 +3x =18 - 2x