michelle971
michelle971 michelle971
  • 21-09-2018
  • Mathematics
contestada

cans of soup are on sale for $1.79 each. of jack spent $25.06 on soup, how many cans did he buy?

Respuesta :

idc23
idc23 idc23
  • 21-09-2018

Divide 25.06 by 1.79. You get the answer...14 cans of soup.

Answer Link
Jenny4531 Jenny4531
  • 21-09-2018

14 cans. If you get one for $1.79 then you have to divide the total of $25.06 by 1.79 to get how much you can buy with $25.06 which are 14 cans.

Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blanks with the appropriate words.
What are the practical consequences of a lack of strategic linkage between the business and the operations function? give examples?
Which of the following is a demonstrative pronoun? A. an B. which C. that D. the
What is the constant of variation for the quadratic variation? x 2 3 4 5 6 y 24 54 96 150 216
A student compresses the spring in a pop up toy .020 meter if the sprinf has a spring constant of 340 newtons per meter how much energy is being stored in the s
Three years from now you will begin receiving annual payments of? $7,200. this will continue for 14 years. at a discount rate of? 5.8%, what is the present valu
Lymphatic ________ are formed from the union of the largest collecting lymphatic vessels.
Identify intervals on which the function is increasing, decreasing, or constant. g(x) = 1 - (x - 6)^2. a) increasing: x>1; decreasing: x<1 b) increasi
Which of the following inequalities is graphed in the image below?
what are the common parts of nucleotide?