hala90 hala90
  • 24-08-2018
  • Mathematics
contestada

If the cost of producing a product that sells for $50 is 12000 plus $20 00 per piece, then what is the cost equation for producing x items?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 24-08-2018

C(x) = $12,000 + ($20/piece)x. This is your cost function.

The revenue function is R(x) = ($50/item)x (but you were not asked for this).


Answer Link

Otras preguntas

How many grams of H2O are there in 6.02 x 1023 molecules of water?
Which of the following classes of compounds are Isomers of each other? 1)aldehydes and alcohols 2)aldehydes and ketones 3)acids and aldehydes 4)ketones and alco
What form of government is the US federal government? O A. totalitarian O B. unitary O C. direct democracy D. indirect democracy
heather has a $50 gift card to a school supply store. She buys six binders they are each the same price. if she now has $26.06 what was the price of each binder
8. Solve the equationx² - 1 = 48​
Please help!!!!!!!!!! !!
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME I REALLY NEED IT ASAP!!! WILL GIVE BRAINLIST!!! The Allosaurus was a creature that other dinosaurs would flee from, and if you saw th
30 Points And Will mark brainliest
(−x+5)(x+2)=y determine the x intercept
Find the area of the shape shown below HELP PLSSSSSSSSSSSS