ahluwaliariddh
ahluwaliariddh ahluwaliariddh
  • 24-08-2018
  • Mathematics
contestada

what is a better price 16 pencils for $2.78 or 26 pencils for $3.99

Respuesta :

nettt24 nettt24
  • 24-08-2018
16 pencils for $2.78
Answer Link
lilboi999
lilboi999 lilboi999
  • 24-08-2018

26 pencils for 3.99,because 2.78 / 16 = 0.17,while 3.99 / 26 = 0.15. The reason the smaller answer is correct is because they represent the cost for each pencil.

Answer Link

Otras preguntas

why were the articles of confederation such a poor form of government?
cuido de los pasajeros del avion servir las bebidas y comidas, recomiendo la mejor actitud en situations de riesgo
the half life of carbon-14 is 5,730 years, assuming you start with 100% of carbon-14, what is the expression for the percent, p(t), of carbon-14 that remains in
this victory changed the course of the war in the pacific because it destroyed three japanese aircraft carriers, from which they would never recover. a. pearl h
Who was the US president during World War I? Herbert Hoover Warren Harding Theodore Roosevelt Woodrow Wilson
In planning a speech, addressing the question of why refers to a. knowing your audience b. subject or topic c. timing d. purpose of the speech
What is the farthest planet from earth?
what's smaller than 1/4
what is 50 multiply 1570
Why were scabs unpopular with striking workers during the late 1800s?