trashburgerr trashburgerr
  • 23-08-2018
  • Mathematics
contestada

rob bought a magazine for $3 and five erasers, he spent a total of $13. How much did each eraser cost

Respuesta :

Haileybidinger
Haileybidinger Haileybidinger
  • 23-08-2018
You first do 13-3 because that’s how The magazine cost. You end with 10, then divided by five because you have five erasers. The answer is $2 per eraser.
Answer Link

Otras preguntas

Vertical hyphae produce what structures?
In this parallelogram, the measure of     angle b    exceeds the measure of   angle a by 30        What is the measure of  angle c
Why Do Writers Use Personification?
Which rock is formed from broken-down pieces of rock? How do you think these pieces harden into rocks in nature?
what is the shape of miranda's orbit path?
Find each payment$85.65 with a 3% sales tax
what is the kinetic energy of a 3-kilogram ball that is rolling at 2 meters per seconds?
Are kelp crabs herbivores, carnivores, or omnivores?
evaluate 8-11 to the square root of 25/121
Joe's bathroom floor is 5 feet wide and 8 feet long.  He will cover the floor with 3" square tiles.  How many tiles does Joe need?