madironishpdsx4z madironishpdsx4z
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

If two lemons cost 15 cents, how many can be bought for 60 cents?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-08-2018

Cost of 1 lemon = 15/2 = 7.5 cents

Cost of 60 lemons = 7.5 * 60 = 450 cents or $4 50

Answer Link
jakewalke540 jakewalke540
  • 21-08-2018

4 can be bought for 60 cents

Answer Link

Otras preguntas

if a male has a WHR greater than 1, he is considered to be at high risk for cardiovascular problems. Calculate the WHR of a male with a waist measurement of 40
What is 80 divided by 5 equal
Is it true or false that third parties are allowed in the us, but they have never influenced election outcomes
A.stomach B.small intestine C.large intestine D.liver The breakdown of food into molecules small enough to enter the bloodstream is primarily accomplished by th
In what ways did the geography of Greece help shape Greek culture?
Is (0,3) a solution to the equation y=x+3? yes no Is (1,-4) a solution to the equation y=-2x? yes no
the first 18 multiples of 4 are
Isaac drink 8 glasses of water each day he says he will drink 2,920 glasses of water in a year that has 365 days is the exact answer reasonable? explain?
what is 2tens 1one × 10 in a unit form
soup is to lunch as .........is to breakfast typed is to e-mail as .......is to letter shout is to yell as brag to .......... near is to close as distant to ...