karolina70 karolina70
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

cans of soup are on sale for $1.79 each if jack spent $25.06 on soup how many cans did he buy

Respuesta :

kendra0729
kendra0729 kendra0729
  • 21-08-2018
14 25.06 divided by 1.79 = 14
Answer Link
HelpfulHelp
HelpfulHelp HelpfulHelp
  • 21-08-2018

Jack bought 14 cans of soup.

In order to find out how many cans of soup Jack bought, we would need to the amount of money he spent on soup($25.06) and divide it by how much the soup was per can($1.79). Once we do that, we will get our answer, 14.

Answer Link

Otras preguntas

the mean of 20,12,29,15,49
If I put 4,736 marbles into groups of 10, how many groups would I have
what is the gcf numbers for 14,84
A government run by the people who live under it is called a? please help!
a mixture of molten rock and gases that forms underground is called
Mary Shelley’s Frankenstein is considered a precursor to science fiction. It is a story of an ambitious scientist named Frankenstein who creates a living creatu
What makes up a rhythm? 1)beat, meter, accent, syncopation, and key 2)beat, meter, accent, syncopation, and pitch 3)beat, meter, accent, syncopation, and timbre
In 2010 the restaurant industry emplyed 9% of the U.S. workface. If there are estimated to be 141 million americans in the workface how many people are employed
What is the correct description of any location to the left of the zero
Buddhism originated during which empire? Aryan Indus Gupta Mauryan