koolprmom koolprmom
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 lbs of apples each pound cost 1.95 how much did he spend on apples

Respuesta :

SmartMalachi
SmartMalachi SmartMalachi
  • 25-07-2018

He spent $2.34 since 2 lbs of apples costs 3.9 ( 1.95 * 2), then you add 3.9 to .78 (0.4 * 1.95) then you add it, and get 2.34.

Answer Link

Otras preguntas

1.) Six people share 3/5 pound of peanuts equally. What fraction of a pound of peanuts does each person receive? There aren't any multiple choices. I think 10 o
Cystic fibrosis is a disease that __________. A. causes all those infected to live only into their teen years B. makes it difficult to breathe C. can be cured w
The cost for a certain music plan is $9.99per year plus $0.25per song you download.if you paid $113.74one year find the number of songs you downloaded
13 is what percent of 52
Which group of people do politicians pay the most attention to in elections
No one/ waited for reparation from his plundering claws.. (Beowulf)
Is tap water a compound, a homogenous mixture, or a heterogeneous mixture?
Match each item in Column A to an answer in Column B. What property is shown by the equation? Column A 1.–(–33 + 18) = 33 + (–18) 2.–10 + (–15) = –15 + (–10)
what is the inverse of the function f(x) =2x-10
what is the prodeut of 289 and 7