myaprice10 myaprice10
  • 25-05-2018
  • Mathematics
contestada

A monthly magazine charges $17.40 for a one-year subscription (12 issues). The same magazine sells on the newsstand for $2.00 a copy. How much do you save on each issue by buying a subscription?

Respuesta :

kalens7643 kalens7643
  • 25-05-2018
You save $6.60 by buying the subscription. Divided by 12 is $0.55
Answer Link

Otras preguntas

A bus goes from town A to B in an exact time. If the bus goes at the rate of 50km/h, then it will arrive B 42min later than it had to and if it increases its sp
What's the difference between eso, ese, and que?
give m an example of age problem
the sum of two numbers is 54 .their difference is 22. find the numbers
4x+7y=19 y=x+9 what is the coordinates?
Why isn't hydrogen considered an alkali metal ?
compare and contrast area and volume
How can you use 4s fact to find 7x8? Give the product in your explanation..
Determine whether each equation has the given ordered pair as a solution. y = 5x + 8; (0,8)
Mary has twice as many pencils as she has pens. Tom borrows a pen. Now, Mary has ten less pens than pencils. How many pencils does Mary does?