shamekafinkley shamekafinkley
  • 23-05-2018
  • Mathematics
contestada

the cost of 10 yearbooks $250 what is the cost of one yearbook

Respuesta :

sierraberge20p750g0
sierraberge20p750g0 sierraberge20p750g0
  • 23-05-2018
$25 per yearbook

The cost is x and the amount is 10
So the equation is 10x=$250
Divide 250 by 10 and get 25
Answer Link
sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 23-05-2018
The per-yearbook cost is
   $250/10 = $25

_____
Whether you can actually purchase one yearbook for that price depends on a number of factors.
Answer Link

Otras preguntas

For which value of x is f(x)=7
The graph shows the distance covered by a runner after a given number of hours. The runner travels ✔ 8 miles in 2 hours. The runner’s speed is miles per hou
could anyone pls help me with these questions? Will mark brainliest
Find the area of this circle. A= ? 5 in Hint: First, plug in the value of the radius into the formula for r.
Which of the following statements best describes a theme of the poem? A Sometimes people must sacrifice their own well-being for love. B Love is better shown th
Fill in the blank with the appropriate form of "vouloir". Nous ne pas aller au supermarché. O veulons O voulons O voulont O vouloir
Subtracting Rational Expressions
Tanya is training for a bike race. She rode ten miles on Monday, twelve miles on Wednesday, seventeen miles on Thursday, and thirty one miles on Saturday. How m
Find the area 17m 8m 15n
Help me please giving brainliest