maths9 maths9
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

six cakes cost £2.40 how much do 10 cakes cost ?

Respuesta :

conyersmyasia123 conyersmyasia123
  • 25-02-2016
So for this problem you have to divide 2.40 by 6 to figure out how much each cake cost. So 2.40 divided by 6 equals 0.40. So each cake is 40 cents. Then just multiply .40 and 10 to figure out how much ten cakes cost. And .40 times 10 is 4. So ten cakes is $4.00.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-02-2016
You do 2.40/ 6 and you get 4 cents.
Than you multiply 4 and 10 and you get 40.

So your answer is 40 cents.

Hoped that helped.

Answer Link

Otras preguntas

a giraffe can run about 14 meters per second find its speed in miles per hour
What is 3,649x7 in distributive property form?
Janes quiz scores: 82 64 73 91 85 what is the mean ?
what is 6/10 as a terminating decimal?
simplify: -3(4×-4) 7x(3+4)
Using Subjects and Predicates in a paragraph.Your best friend is on vacation, and you are pet-sitting. Write a paragraph about your experience taking care of yo
Identify two powers the US Constitution prohibits the states from having.
what is the factor of both x^2 - x - 6 and x^2 - 5x + 6 ? please explain .
what did Louis Pasteur prove/disprove?
which  property should be used next in this solution process 3x+2+3=7(x-1)-4