trishanaconway trishanaconway
  • 23-05-2018
  • Mathematics
contestada

Bananas sell for $.46 per pound. Is $2.00 enough to buy four pounds of bananas?

Respuesta :

prestonshelton
prestonshelton prestonshelton
  • 23-05-2018
Hello!

To solve this you have to multiply the cost of bananas by 4

0.46 * 4 = 1.84

This means it cost $1.84 to buy 4 pounds of bananas so $2 is enough

The answer is yes, $2 is enough to buy 4 pounds of bananas

Hope this helps!
Answer Link
blssdkeyes2006 blssdkeyes2006
  • 23-05-2018
No, this is why

.46 x 4= $1.84
Answer Link

Otras preguntas

How could raising a sales tax result in less rather than more revenue for particular state
Sarafina had 34 out of 99 hits at bat during the softball season.what is her batting average. How do i get results without a calculator
The USS Alabama, built in 1942, is a monster weighing in at 35,000 tons. The ship was built during the Second World War and spent 40 months actively assisting t
which of these is a way to show the number 26?
5a+2a(5-b)= Simplify the expression
France's interest in North America in the 16th century was MAINLY because of a. the commercial possibilities in the area. b. France was facing severe urban ov
636 rounded to the nearest ten and hundred
what types of cells would you expect to find a lot of mitochondria
Characterization is the use of humor to address playful topics true or false
what is the greatest common factor of 72 and 112