davidhamendip8s3g6 davidhamendip8s3g6
  • 22-05-2018
  • Mathematics
contestada

if a unit price label has a unit price of 15.5 cents per ounce how much is the total price for 24 ounce package?

Respuesta :

ggkp316
ggkp316 ggkp316
  • 22-05-2018
Multiply cents by ounces
15.5 cents * 24 ounces= 372 cents

Change to dollars. Divide by 100 cents in a dollar
372 cents ÷ 100 cents in a dollar= $3.72

The total price is $3.72
Answer Link

Otras preguntas

How do you integrate Sin^2(x)cos(x)dx
sam divided a rectangle into 8 congruent rectangle that each have the area shown what is the area of the rectangle before sam divided
Infer how did the fall of Tenochtitlan change the Americas
a television station allocates 9 minutes of its prime time programming to commercials what percent in each hour of prime time programming is commercials?
Which uses the correct modifiers for formal writing? select one of the options below as your answer: a. mom said she thought maria had been treated wrong and t
Which of the following steps follows the establishment of a cover story?A. AcceptanceB. Buy-bestC. Buy-walkD. Infiltration
The school cafeteria offered a choice of pizza or nachos to sixth-grade students. 37% of the sixth-grade class chose pizza. 77 students chose pizza. How many to
1. Which expression calculates the speed in meters per second of an object that travels a distance of 100 m every 20 s? 100⋅20 10020 100+20 100
x+15=13 how do u answer
The factors that affect the weight of an object are: location on earth mass of the object altitude temperature speed(more than one answer)