Seudónimo Seudónimo
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chin bought 12 pounds of apples for $6. What is the cost of buying 3 pounds of apples? Check your answer.

Respuesta :

julianobrega2001 julianobrega2001
  • 25-02-2016
I think the answer is $1.50 because if you cross multiply 12/6 and 3/x you should get 12x X 18/12 and end up with $1.50.

Answer Link

Otras preguntas

19. Simplify 3√ 2 – √ 2 . A. 4√ 2 B. 2√ 2 C. √ 2 D. 3√ 2
What is the author's purpose for including this portion of "How to Eat an Ice Cream Cone"?
What is the mean of the following set of numbers? 121, 347, 45, 21, 300, 614, 312, 333, 421 A. 312 B. no mean D. 251.4 C. 279.3
How will President Amoto's economic advisors determine South Gamara's per capita gross -------------------------- domestic product?
1) Find f(x) if it is known that f(5a)=5a−2. 2) Find g(x) if it is known that g(2t)=8t−1.
Which type of research reference do you use when rephrasing the original text without condensing it? (5 points) Citation Summary Paraphrase Direct quote
Please answer only if you know Italian. Is this translation at least comprehensible? Keep in mind that I'm doing that for fun and to find a way to kill time in
The sum of the lengths of two opposite sides of the circumscribed quadrilateral is 10 cm, and its area is 12 cm2. Find the radius of the inscribed circle.
Biology homework problem? Need help question 4
Which US president was involved in the creation of the Panamá Canal?