PuertoRicanGirl
PuertoRicanGirl PuertoRicanGirl
  • 23-02-2016
  • Mathematics
contestada

A girl went grocery shopping and brought 2pounds of onions for $2.50 what was the unit price of the onions

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 23-02-2016
unit price is price per 1 unit of stuff

the 1 unit of stuff is 1 pound

2.50=2 units
divide both sides by 2
1.25=1 unit

answer is unit price is $1.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

If the square pyramid shown above is sliced by a plane that passes through the top vertex, which of the following best describes the cross-section of the pyrami
The pattern of evolution is shown in the finches above is known as
rancher Gonzales has to build the corral for her horses. now she's building a pen for her pigs. as she isn't worried about efficiency for the pigs, she decides
sports such as soccer involve running, stopping, jumping, and kicking. discuss how friction helps players
Identify two composite numbers that each have 8 as factor
What are Valence Electrons?
PLEASE HELP!!!!! I NEED HELP!!!!! The Ottoman Empire was one imperial power with many subject peoples. Nationalists from which of the following ethnic groups le
Time-study analysis could best be summarized by which of the following descriptions?
what quadrilateral shape has 45 degrees,135 degrees,45 degrees and 135 degrees?
Many international cultures are becoming westernized. Which of the following scenarios would best symbolize the effect of this process on indigenous cultures?