connercole2557 connercole2557
  • 25-01-2024
  • Social Studies
contestada

Each bag of apples contains 6 apples. If 5 bags of apples sell for $15, what is the cost per apple?

Respuesta :

Otras preguntas

Which layer of the ocean experiences a rapid change in density with depth
Area is the number of square units needed to cover a surface. Area is measured in square units. Area = 12 square units. The dimensions of the rectangle are ____
20 POINTS FOR WHOEVER GETS THESE ALL RIGHT. What does “Supreme Law of the Land” mean when describing the Constitution? Question 1 options: A.It can never be cha
Name two factors that helped hundreds of spanish soldiers
What element makes milk good for your health?
HELP! I will give brainliest! Felicity is placing a rectangle in the coordinate plane. She knows that the longer side of the rectangle is 3 times its shorter s
Miguel needs to fix a window screen that is 23 feet above the ground. The ladder he uses makes a 75° angle with the ground. What is the shortest possible lengt
Magnira corp., a manufacturer of hygiene and personal care products, launches a new toothpaste "tidy" that is more effective in maintaining oral hygiene than ot
Explain how the Silk Road was significant to the development of China both culturally and economically?
How much time does it take for the water to go from the top to bottom 4.5 m/s 53m?