myriele17 myriele17
  • 21-05-2023
  • Mathematics
contestada

Linda wants to save $900 to buy a TV. She saves $18 each week. The amount, A (in dollars), that she still needs after w weeks is given by the following function. If Linda still needs $576 , how many weeks has she been saving? How much money does Linda still need after 7 weeks?

Respuesta :

Otras preguntas

PLEASE HELP I'M STUCK
In Regents v. Bakke, the Supreme Court found that (a)racial quotas were not discriminatory. (b)Bakke should not have been admitted. (c)minority students coul
A jetliner flies east 2000 miles from San Francisco to Chicago. It has an average air speed of 600 mph relative to the air. What is the velocity of the jetliner
A large botanical garden has a total of 500 trees, shrubs, and cacti. According to this circle graph, how many cacti are in the garden? A. 25 B. 125 C. 190 D.
Least to greatest 9.354 9.012 9.1 9.157
Which phrase best summarizes the speaker’s claim that Americans must come together as equals?
help pleaze?!?!?!?!?!
What is equal to the expression 6(11+3) help me I’ll never get this
Kelly bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price
How would you describe the intelligence of environmental naturalist