zacksoccer1505 zacksoccer1505
  • 21-12-2022
  • Business
contestada

You can spend at most $3. 50 at a market. Apples cost $0. 40 each, and pears cost $0. 65 each. Let x be numbers of apples and y be numbers of pears. Write an inequality that represents the numbers of apples and pears you can buy.

Respuesta :

Otras preguntas

what is the place value of 1 in 5,678.321
Which group of people do politicians pay the most attention to in elections
Which expressions are equal to the expression –2.7 – 16.4? Choose all answers that are correct. A. –2.7 – (–16.4) B. –16.4 + (–2.7) C. –16.4 – (–2.7) D. –2.
5x - 3(2x-4) is equivalent to 12 - x
What is earth and how does it work?
Which of the following is the most appropriate unit to describe the rate at which people are entering a theme park? (2 points) Hours per person, because the
The language in an informative essay should have a A. clear style. B. informal style. C. powerful tone. D. subjective tone.
What is 364 x 26 distributive property
Five friends divide three bags of apples equally between them. Write the division represented in this situation as a fraction.
Which of the following is the most appropriate unit to describe the rate at which people are entering a theme park? (2 points) Hours per person, because the