hannahbannzz5424 hannahbannzz5424
  • 21-12-2022
  • Business
contestada

the standard materials cost to produce 1 unit of product r is 5 pounds of material at a standard price of $40 per pound. in manufacturing 6,500 units, 30,200 pounds of material were used at a cost of $42 per pound. what is the direct materials quantity variance?

Respuesta :

Otras preguntas

Please help ASAP! answer as mush as you want but I need the answers! Thanks have a great and blessed day!!
Someone please help me
The measure of angle J is 120⁰ and is vertical to the measure of angle K. If the measure of angle K is x , what is the value of x ?
If I was born in 1998 how old will I be
2) Ted invests $6,750 in a savings account with a fixed annual interest rate of 6% compounded semi-annually. What will the account balance be after 10 years?
what would be the answer to this?​
Read the following passage from The First Men in the Moon, then answer the question below. She was a talkative body, and among many other particulars learnt she
How do I put this kind of question into an sqldeveloper (How many country names do not start with an 'A' or an 'E' letter?)
African Traditions Quiz
Joe borrowed $35 on Monday, then he borrowed $55 on Tuesday. On Friday he paid back $20. How much does Joe still owe?