angelrivera64 angelrivera64
  • 25-09-2022
  • Mathematics
contestada

An herbalist has 50 oz of herbs costing $4 per ounce. How many ounces of herbs costing $1 per ounce should be mixed with these 50 oz of herbs to produce a mixture costing $2.50 per ounce?

Respuesta :

Otras preguntas

What power plant bums material to make electricity?
For what type of job did Paul Jobs go to night school?
Timothy can catch a fish in 5 minutes on a lake. Rayna can catch one in 9 minutes. If they both start catching fish the same time, then how many minutes will th
Plz help with my Italian lol
Help please! Which FISCAL policy actions can be taken to fight unemployment?
how do you know if your obsessed with a guy?
Cream Corporation produces and sells a single product. Data concerning that product appear below: Per Unit Selling Price $130 Variable Cost $ 78 Contribution Ma
How does transportation cost affect the costs of the products you purchase today?​
Easy points... Can u list five pop songs that aren’t extremely difficult to learn on piano. I’ve been playing for a few years and idek what to play anymore. I d
A rectangular prism is 3units high, 2 units wide, and 5 units long. What is it’s surface area in square units? Explain or show reasoning